Česká republika je v žebříčku životní úrovně definitivně nad Španělskem, přesto jsem si nemohla nevšimnout, že v některých ohledech jsou Kanárské ostrovy prostě lepší.

Původní název „V čem jsou Kanárské ostrovy lepší než ČR“ jsem ale nakonec přepsala, protože vychvalování klimatu a přírodních zdrojů postrádá hodnotu. Tak tady je: 8 ohledů, ve kterých se má Česká republika od Kanárských ostrovů co učit.

1. Kvalita jídla

Vzhledem k tomu, že se většina jídla do České republiky dováží především z Polska, Německa a právě Španělska, dá se předpokládat, že je kvalita jídla ve Španělsku mnohem lepší. Kanárské ostrovy jsou však trochu jiná, protože jsou od Španělska pár tisíc kilometrů daleko.

Přesvědčila jsem se však, že je tu jídlo stejně kvalitní jako v supermarketech v Barceloně. Nejen Španělsko, ale i Kanárské ostrovy si zemědělsky vystačí a jídlo dováží minimálně (převážně z Německa pro zdejší Němce). Jídlo v supermarketech je z naprosté většiny od lokálních farmářů, což je přesně to, co Česká republika postrádá.

2. Kvalita kosmetiky

vlasová kosmetika Herbal

To samé se dá říct i o kosmetice. Překvapilo mě, jakou kvalitou oplývají produkty pořízené pouze ze supermarketu. Příkladem může být tato vlasová přírodní kosmetika Herbal, kterou najdete na pultech supermarketu Coviran za něco málo přes 5 euro za kus. Složením se však podobá předražené online kosmetice, nechybí „jojoba oil, sweet almond oil, olive fruit oil, rosemary leaf extract, lavender extract, peppermint leaf extract, sage leaf extract, ivy extract, orange fruit extract, horse chestnut seed extract, honey extract“ a další extrakty z latinských názvů rostlin, kterým nerozumím.

To vše ale cituji pouze z jedné lahvičky balzámu na vlasy!

Sáhnout si zde na speciální kosmetiku bez silikonů nebo fosfátů tak není tak složité jako v Čechách. Mimoto zde ve všech obchodech (vč. supermarketů) myslí i na kudrnaté vlasy, které potřebují zvláštní péči, čehož si obzvlášť cením. V České republice mají kudrnaté vlasy naopak smůlu.

Kosmetika z Kanárské aloe

Kosmetický průmysl na Kanárských ostrovech také hojně využívá zdejší přírody. Takřka na každém kroku narazíte na obchody specializované pouze na prodej produktů z Kanárské aloe. Lidé věří, že má zdejší aloe díky vulkanickému podloží zázračné účinky.

Když jsem tedy přemýšlela o tom, co nakoupit na kanárský giveaway, aloe byla jasná volba! O produkty na fotce můžete soutěžit až do 1. května 2018 tady.

3. Hygiena

Nevím, jak moc stojí za zmínku hygiena, ale rozhodla jsem se ji sem krátce shrnout. Lidé zde na hygienu dbají mnohem více než Češi. I v malém bytě lpí na větším počtu koupelen a to není rozmar. Kanárijci opravdu v koupelně tráví mnohem více času. Běžné je tak při stavbě počítat se stejným počtem koupelen jako je počet ložnic.

A to bych ještě ráda dodala, že každá koupelna má bidet.

4. Lidskost

Jakkoli se mi to nechce přiznat, nedokážu přehlédnout, že Čechům oproti Kanárijcům chybí lidskost. Naše vysoce civilizovaná země nás vehnala do kariérismu, sobectví a ovečkovosti, zatímco Kanárijci kašlou na systém a nejsou vymletí reklamou. Celé dny dřou na polích, tráví čas s rodinou a při jednání s vámi vždy spoléhají na to, že jsme přeci lidi. Pokud jim něco vadí, řeknou to. Nehledí na formality a nehoní si na vás ego, ale zároveň vám nelezou do zadku.

Spousta domů tu nemá kvalitní přístup k internetu a lidé ho často ani nechtějí. Jezdí 15 let starým autem a někdy i stále používají tlačítkový telefon, protože ty staré věci vlastně fungují líp než ty nové.

Mitsubishi L300 a vrchol Teide

Lidé si tu pokaždé povídají s řidičem autobusu, pokud vám chybí pár centů v obchodě, řeknou: „Nechte to bejt!„, zastavují se na ulici (i auty), aby si popovídali, a když čekáte na bus, sednou si přímo vedle vás a spontánně se s vámi baví. Nehledě na to, že se mi ještě nestalo, abych tu na veřejnosti kýchla a z druhé strany ulice se neozvalo „Salut!„.

Bohužel jsem nucena uznat, že jsou zde lidé mnohem hodnější a tak nějak se dívají víc kolem sebe než do země. Je to jako ze starého českého filmu. Češi asi nebývali tak uspěchaní a nevrlí jako dnes. Je třeba si uvědomit, že jsme Češi, ne Němci. Žít na Kanárských ostrovech vám vnukne myšlenku, jestli to všechno vlastně vůbec máme zapotřebí. Možná, kdybychom se postupně nestali stádem mediálně zmanipulovaných kariéristů jako Němci, nebylo by nám pořád tolik do spěchu, do breku a méně bychom se na sebe mračili?

5. Ochrana přírody

Kanárijci si zdejší přírody nesmírně cení. Nikdy by odpadky nevyhodili mimo koš ani nijak nepoškodili zdejší faunu a flóru. Jsou pyšní na obrovské množství endemitů, kterými ostrovy oplývají a nenávidí turisty za všechny odpadky a vyryté nápisy do kaktusů, stejně tak nenávidí Španělsko za zdejší ropné rafinérie.

Ostrovy a hlavně moře je pro Kanárijce posvátné, i proto tu funguje nespočet iniciativ, co např. z moře loví odpadky, ale i odchytávají a léčí zraněné delfíny, kosatky, želvy i papoušky a vrací je zpátky do přírody.

Kostel a stádo koz

6. Rasová snášenlivost

Rasová snášenlivost je opak rasismu. Vzhledem k tomu, kolik je zde národností, ras i náboženství, jsem se tu za celou dobu s rasismem nesetkala. Na ulici zde potkáte muslimy, uprchlíky z Afriky i z Karibiku, ale také Brity, Finy, Němce, Rusy… Všichni tu poklidně žijí, aniž by je Kanárijci vyhazovali za rasu či národnost. Za vyhazování odpadků – to jo, ale za něco tak stupidního jako je rasa?

7. Oddělení práce od odpočinku

Asi každý zná španělské siesty. Původně jsem si myslela, že se Kanárijci jednoduše flákají, ale není to pravda. Oni jen dokáží perfektně oddělit práci od odpočinku. Jakmile skončí s prací, nevstoupí jim po dobu odpočinku do hlavy jediná pracovní myšlenka. Nehodlají se o práci ani bavit, maximálně krátce shrnou, jak se věci mají. Nevidí důvod pracovat, když právě nepracují. Práce a odpočinek jsou prostě dvě věci, které se zde nikdy nesloučí.

Na Kanárských ostrovech jsem poznala, že workoholismus, kterým někdy trpím, často přinese stejné výsledky jako střízlivě naplánovaná běžná práce. Není zapotřebí prací žít, nemluvit o ničem jiném a neustále se stresovat, že prokrastinujeme. Ve výsledku jsme stejně (ne-li méně) produktivní než, když si striktně vymezíme přestávky na odpočinek a během těchto přestávek opravdu odpočíváme.

Někdy mi přijde, že Češi ani nevědí, jak odpočívat. Když máme konečně volno, jedeme dřít na chalupu nebo pomáhat babičce a jediný odpočinek, který známe je dovolená u moře. Možná by nám neuškodilo naučit se odpočívat v kratších intervalech a častěji.

Bazén a údolí La Orotava

8. Respekt k počasí

Začne sněžit a polovina Čechů ještě nemá zimní pneumatiky, do školy nás dorazí jen 10, protože třetina žáků je zaseklá uprostřed cesty a druhá třetina prochladla a stůně doma. Protože si u nás počasí tak nějak víc dělá, co chce, zvykli jsme si moc ho nesledovat. Kolik by nám to ale ušetřilo starostí, kdybychom se pravidelně na předpověď podívali!

Na Kanárských ostrovech je počasí vesměs pořád stejné, Kanárijci ale mají k počasí skutečný respekt. Neustále sledují předpovědi a vyhlášky a na 100 % se jimi řídí. Pokud je vyhláška silného větru a deště, zavírají dokonce školy! Já si nepamatuju, že by škola kdy v ČR na den zavřela, přestože v Jablonci za noc napadlo po pás sněhu.

Stejně tak mají Kanárijci obrovský respekt k moři, neboť na rozdíl od turistů ví, co všechno se může stát. I proto jsou zdejší utonulí vždy pouze turisté. Kanárijci, pokud plápolá červená vlajka (zákaz plavání), do moře nevlezou ani po kotníky.

© Mamlena