Vizuální prostředí online burzy

Vlivem pandemie a mnoha dalšího se ve světě nově rozpoutala nečekaně velká inflace a ani česká ekonomika bohužel inflaci neunikla. Jedním z řešení, jak své úspory inflace ušetřit, může být také investování do akcií, a to i pokud jste začátečník! Protože se však jedná o rizikové investice, jste na správném místě, chcete-li se nejdříve informovat a naučit se vše podstatné.

Základní informace do začátku

 • Nákupem akcií kupujete podíl na vlastnictví dané firmy
 • Cena akcie na burze se mění podle přirozených tržních mechanismů – tedy čím více investorů chce danou akcii koupit, tím vyšší je cena
 • Změna ceny, kdy hodnota akcie roste či klesá, je při investování vaším výnosem nebo ztrátou

Hlavní princip akcií

Poptávka po akcii může vzrůst či poklesnout z mnoha různých důvodů. Je třeba dát si pozor především na čtyři nejčastější/nejvýznamnější z nich.

 • minulé nebo právě nově zveřejněné výsledky společnosti – jak si vede na trhu
  Má společnost zakázky? Splnila plán? Jaký je podíl její zadluženosti?
 • aktuální situace a očekávání na trhu do budoucna – jaké jsou problémy/potenciál
  Nemá společnost např. problém získat materiál? Je společnost dlouhodobě relevantní?
 • důvěra v trh a segment – ta „správná doba“ pro koupi
  V jakém stavu je trh/segment společnosti a jakou vidím jeho budoucnost?
 • image společnosti v médiích – co se lidé o společnosti nejčastěji dozvídají
  Objevuje se hodně negativních zpráv? Sama společnost vydala tiskovku o odkladu nové řady?

Logika věci je taková, že chcete být (hlavně co se velkých změn týče) mezi prvními, kteří zareagují. Když zjednoduším situaci, představte si následující příklad:

Zalíbí se vám určitá akcie a budete si ji chtít koupit. Protože nyní hodně vzrostla, vypadá velmi lákavě. Fakt, že hodně vzrostla však značí, že už před vámi dostalo mnoho lidí stejný nápad jako vy a akcii poptávali také. Pokud byste vlastnili danou akcii na začátku ještě před tím, než vzrostla, měli byste nyní v kapse zisk v hodnotě celého toho růstu. Čím později nasednete na růstový trend, tím menší bude váš zisk.

Tato výhoda funguje i opačným směrem. Pokud akcie klesá, budete-li mezi prvními, kdo ji prodá, tím menší bude vaše ztráta. Proto na burze s akciemi platí, že není příliš dobré následovat většinu, ale spíše se snažit předvídat trendy. Ne nadarmo se i říká, že…

ve chvíli, kdy všichni kolem vás mluví o tom, jak je akcie skvělá, je ten správný čas mít se na pozoru nebo dokonce uvažovat o jejím prodeji

Pro investora je ideální, když má v období krize dostatek kapitálu pro levný nákup a v období rozmachu a pozitivních očekávání zase může draze prodat. Pokud tedy akcie právě hodně vzrostla, pro mnoho investorů je to dostatečné a budou chtít akcii za novou vyšší cenu prodat – tím se zvýší nabídka. Proto po velkém růstu cena akcie obvykle trochu spadne. Říká se tomu, že dojde k vyrovnání. Proto by nemuselo být zrovna nejlepší volbou po velkém růstu danou akcii kupovat. Ale samozřejmě jsou případy, kdy se to vyplatí.

Co budeme potřebovat

Rozhodli jste se pro akcie a máte základní znalosti, jak takové investování funguje. Nyní si řekneme, co je k tomu potřeba.

 1. Kapitál
  Vaše investice do akcií by podle mě v žádném případě neměly přesáhnout 50 % všech peněz, které právě vlastníte. Jde o rizikovou investici, která vám může ze dne na den celá zmizet, a tak je důležité stále držet dostatečně velkou část peněz likvidně např. na spořicím účtu
 2. Broker nebo investiční platforma
  Pokud neplánujete akcie kupovat v listinné podobě a o cenách vyjednávat přímo s majiteli podniku v jejich zasedačce, budete se muset obrátit na brokera či si vytvořit účet na některé z investičních platforem (podrobněji níže)
 3. Investiční horizont
  Investiční horizont je pouze hustě znějící výraz pro dobu, po kterou akcie plánujete držet. Je skutečně důležité si ještě před koupí akcie říci, na jak dlouho jste ochotni se se svými vloženými penězi rozloučit, zároveň vám to pomůže přemýšlet o své investici do budoucna. Kde bude vámi zvolená firma za 5 let? Jak se změní daný segment? Proč by měla právě vaše firma vyrůst a jak toho dosáhne?
 4. Investiční strategie
  Předem si určím, s jakým záměrem akcii kupuji a jakým způsobem na ní plánuji vydělat. Různé strategie vykazují různé riziko a s ním i různou míru výnosu. Obvykle volíme takovou, která odpovídá naší averzi k riziku a časovým možnostem.

Kde koupit

Akcie můžeme koupit následujícím způsobem:

Osobně – pokud skutečně věříte malé firmě, může být dobrým rozhodnutím si reálně domluvit podíl jako akcionář lokálního podniku (možnost často opomíjená, ale při vhodné příležitosti stojí za zvážení, Warren Buffet takto ve svých začátcích získal nemalou sumu)

Telefonicky – tak jako ve filmu „Vlk z Wall Street“ i v České republice je možné domluvit si spolupráci s brokerem a kupovat nebo prodávat své investice po telefonu

Online – nejčastějším způsobem investování do akcií v dnešní době je pomocí online brokera, které já raději nazývám „investiční platformy“ (nejedná se už totiž o člověka, který by vám radil a spravoval vaše portfolio za vás, nýbrž o systém, kde si vše klikáte sami, případně vás počítač automaticky do některých transakcí navádí)

„Chtěl/a bych akcie obchodovat online, ale nevím, kterou investiční platformu si vybrat“

Podívejte se na mé Nejlepší platformy pro investování – podrobné srovnání investičních platforem (článek v přípravě)

„Mám už založený účet, ale nevím, kde začít. Co mám koupit a za kolik?“

Přečtěte si Jak vydělat peníze na burze – investiční strategie, reálné příklady (článek v přípravě)

„Založil/a jsem si Fio eBroker účet, ale v platformě se vůbec neorientuji. Potřebuji návod!“

Pro vás je k dispozici Fio eBroker přehledný návod – nákup, prodej, orientace v rozhraní (článek v přípravě)