Plavba na lodi po řece se stromy okolo

Je spousta věcí, co mi změnilo život, ale nemyslím si, že je třeba o nich psát. Nemyslím si totiž ani, že je třeba nad nimi ještě přemýšlet a vytahovat je někde ze zátylku znovu do spánků. Nějakým zvláštním způsobem si nerada vybavuji minulost. Není to tak, že bych ji zapomněla, prostě mi jen nepřijde důvodné o ni přemýšlet.

Možná právě proto, že si ji pamatuji realisticky, vím, že:

V každém dobrém momentu se v tu chvíli událo i něco špatně a v každém špatném momentu zase něco dobře.

Na co budu přemýšlet nad lidmi co v mém životě byli a už nejsou, nad místy na která jsem chodila a už nechodím? Proč se trápit tím, co jsem dřív dokázala a už nedokážu? Nebo bych naopak měla vzpomínat na to, jak mi to v začátcích nešlo? Každý moment nám mění život. Každý den nás dělá tím, kým jsme. Měníme se zkušenostmi a vědomostmi. Bereme si z minulosti ponaučení. Člověk by si měl uvědomovat, co se děje, a jak okamžik míjí, neohlížet se za ním. Žít přítomností a dívat se dopředu. Plánovat.

Člověk žijící minulostí se zastavil a nemůže být šťastný. Štěstí není konečný stav nebo splněný cíl, ale cesta. Člověk hledící do budoucnosti má směr, kterým jde. Každý zmateně bloudí a do všeho naráží, dokud ho nenajde. Je flegmatický k sobě a je flegmatický k světu. Bez cíle je člověku jedno, jak žije, jak vypadá i jestli vůbec . Takovému člověku dejte směr, důvod proč se těšit na zítra. Nemá smysl topit ho v myšlenkách na minulost.

Ten, kdo cíl má a usilovně se za ním žene, obvykle ani důvod přemýšlet nad minulostí nevidí. Upřímně si myslím, že by na to v ideálním případě ani tak trochu neměl mít čas. Přemýšlí totiž nad tím, co dělá teď a plánuje, jak k cíli lépe směřovat a ještě lépe ho naplňovat.

Pokud se například někdo stal otcem a jeho cílem je být dobrým otcem, na co bude přemýšlet nad minulostí? Měl by si přeci užít každého přítomného okamžiku se svým dítětem a přemýšlet, co všechno udělat, aby byl ještě lepším otcem do budoucna. Pokud si někdo přeje mít šťastné manželství, neměl by hledět na věci, co se staly, ale vnímat, jaký pohled má partner na věci teď a soustředit se na způsoby, jak ho činit šťastným nejen teď, ale i v budoucnu.

Žijeme život podle toho, jací jsme. To je tvořeno z části výrobou a z části tím, čím jsme si prošli. Nejedná se ale jen o ty „velké“ momenty, které nás zasáhly viditelně. Naše přemýšlení se mění každý den, když se na nás například usměje bezdomovec nebo nám kamarád nedá ochutnat pizzu, kterou si koupil.

Potřebujete více motivačních článků? Tady je celá kategorie.

© Mamlena