Dnešní svět už dávno není o pověsti ve vaší ulici, v sousedství nebo ve městě. Pokud se dnes firmy i jedinci chtějí prosadit, musí zamakat globálně na internetu, který je už tak od roku 2013 nejsilnějším médiem doby. Lidé si s tím proto lámou hlavu, ptají se všude kolem a googlí články o tom, jak prorazit.

Většina článků na toto téma však jasně objevilo Ameriku – je plná tipů jako „Používejte hashtagy“ nebo „Nezapomeňte na kvalitní bio“. Nevydržela jsem to a rozhodla se přispět svým vlastním vhledem… jako byste mě neznali, dělám to pořád.

Pro účely propagace máme totiž upřímně celý vědní obor – jmenuje se marketing. A že jsem zrovinka člověk, který marketing s láskou studoval, studuje a nyní v něm i pracuje, ráda bych popsala ty největší marketingové chyby, kterých se na internetu lidé při snaze o úspěch dopouští.

List začíná od nejmenších a končí tím největším kamenem úrazu, tak nezapomeňte dočíst až do konce.

5. Neurčitá cílová skupina

Toto je drobná chyba, která však nabobtná zatímco porostete. Čím lépe jste schopni definovat vaši cílovou skupinu, tím lépe dokážete vaši strategii přizpůsobit a tím důvěryhodnější a atraktivnější jste pro firmy, které s vámi budou spolupracovat v budoucnu. Přestože jde o masová média, snažte se nepůsobit plošně na všechny, ale vytáhnout úzkou skupinu lidí, kterým je váš obsah vytvářen na míru.

Pokud cílíte na náctileté holčičky nebo naopak na muže ve věku 25-40 let, je jasné, že to změní vše. Nejde však jen o témata a barevnější fotky, ale i o dny a časy, ve kterých je vaše cílovka aktivní (ve kterých tedy chcete běžně postovat), o hashtagy, které použít, a hlavně o jazyk, kterým při komunikaci s nimi mluvíte. Jazykem myslím to, že videa pro náctileté holky budou rychle stříhaná, youtuber v nich je pravděpodobně uřvaný a vychechtaný. Videa pro dospělé muže budou naopak klidná, stručná a zaměřená na informace s vizuálním vyobrazením, které s informacemi souvisí.

4. Nejednotný jazyk sdělení

Cestou ke stálému publiku je, udržet si svou cílovou skupinu. K tomu je nutné neustále udržovat jednotný jazyk sdělení. Je vám jasné, že pokud na vážném kanálu o IT najednou začnete křičet „What is up, guys! Today, I went shoooopping!“ vaši odběratelé se zhnusením odhlásí odběr. Když naopak v novém videu pro náctileté holky začne youtuberka vážným hlasem popisovat, proč je nový Acer Predator nejlepší volba, odběratelky usnou… Minimálně budou zmatené, kam se ten člověk, o kterým si myslely, že ho znají, poděl.

A to je přesně to! Při tvorbě obsahu vám jde o ztotožnění se s vaší cílovou skupinou právě tak, aby se cílová skupina mohla ztotožnit s vámi. Followeři odejdou, pokud se s vámi najednou už ztotožnit nedokáží. Při neustále jiném obsahu a jazyku, kterým se svým publikem komunikujete, se stáváte nedůvěryhodní. Stejná věta na začátku, znělka, jednotný styl psaní a stejný styl a obsah fotek na blogu a instagramu je to, co dává vašim sledujícím pocit domova a bezpečí – na co se z vás těší. Jakmile z těchto vybočíte, lidé začnou pochybovat, jestli vás vlastně chtějí sledovat nebo ne.

Příklad holčičího kanálu s IT kanálem pro muže jde naprosto do extrémů. Je nutno si uvědomit, že lidé jsou na změnu toho rutinního neuvěřitelně citliví. I v případě, že se vás tedy tento problém málem netýká, pravděpodobně stále týká. Prvky z vaší osobnosti, které se ve vašem obsahu často třeba i nevědomky opakují jsou přesně to, co na vás sledující milují. Proto je těžké si na internetu hrát na někoho, kým nejste. Musíte být konzistentní, jinak vás lidé rychle v hlavě označí za fake a tedy za nesledovatelného.

3. Nepravidelnost

O konzistenci je třeba mluvit nejen ohledně toho, jakým stylem postujete, ale i jak často postujete. To je často hřebíkem do rakve jinak úspěšným tvůrcům. Internet přeje tvrdě pracujícím a to nejen z hlediska algoritmu. Při budování značky (jména) vám jde o to, abyste se ve vědomí vašeho publika přesunuli z krátkodobé paměti do té dlouhodobé. Existují dvě cesty, jak na to: behaviorální a kognitivní. Behaviorální cesta je o opakování – čím více o vás slyší, tím lépe si vás pamatují. U kognitivní zadáte silný podnět, o kterém následně sledující neustále přemýšlí – příkladem tady je dle mého názoru kpop, kdy producenti nastíní podnět a fanoušci pak horlivě prochází videa a snaží se zjistit sexuální orientaci, popř. vztahy mezi členy kpop skupin.

Klíčové je, že si nelze vybrat obě cesty najednou, jinak ztratíte důvěru publika. Buď jste tajemní a máte v rukávu hint, který vám zajistí komunitu, která se za každou cenu snaží zjistit pravdu (viz. youtubeři a streameři, kteří nikdy neukázali, jak vypadají) nebo jste otevření a vaší silnou stránkou je opakování – tedy že jste lidem neustále na očích. V každém případě vždy platí „sejde z očí, sejde z mysli“ a proto pro vás musí být pravidelné postování na prvním místě (tedy pokud to s tím úspěchem myslíte vážně).

Nejenže na vás lidé zapomenou, ale existují ti, kteří si k vám vytvořili pouto a ty je třeba ujistit, že se na ně s novým postem nevybodnete. Dalším důvodem je i algoritmus, který na youtube a facebooku odměňuje ty, kteří jsou aktivní a postují často.

2. Chybí informace

Druhou největší chybou, na kterou není těžké narazit, je bezpředmětný obsah. Videa, fotky, články, popisky, které vlastně o ničem nejsou. Ohledně toho, jestli blábolíte nebo se opravdu něco děje, k sobě musíte být naprosto upřímní a striktní. Spousta lidí si myslí, že jejich obsah o něčem je, něco se tam děje, v jejich popisku „random selfie“ je na instagramu nějaké sdělení. Chápu, že to vidíte všude kolem a proto to děláte taky. Čím méně informací však váš obsah má, tím větší je šance, že ho nikdo nebude sledovat.

Úspěšný obsah nemůže být pouze plácáním do vody, pro sledující musí být buď informací nebo vyvolávat emoce. Virální videa jsou proto buď „něco nového“ nebo videa, která jsou vtipná, roztomilá, rozbrečí vás nebo naštvou. Tato videa totiž plní prvek „shareability“, což je slovo, které se velmi těžko překládá. Znamená ale, že tato videa mají vysokou pravděpodobnost, že je někdo bude sdílet.

Virální videa jsou pro vás, pokud se snažíte o stálé publikum, extrém. Je ale dobré uvědomit si, co lidé všeobecně hodnotí jako kvalitní obsah, který vyhledávají a sdílí. Ohledně emocí se neustále vracíme k tomu ztotožnění publika s vašim obsahem. Ohledně informací je dobré dát si tu práci a místo blábolu si k popisku na instagramu např. vygooglit info o módním kousku, který na sobě máte (v případě fashiongramu) nebo o místě, ze kterého foto pochází (v případě travelgramu). Ve výsledku i takové cliché, jako je citát pod insta fotkou, je pro vás lepší než popisek naprosto bez předmětu.

1. Chybí produkt

Tímto se dostávám k tomu největšímu průšvihu, který stojí vašemu úspěchu v cestě. Chápu, že jde při budování úspěšného instagramu/blogu/YouTube kanálu o tu pravděpodobně nejtěžší věc, ale věřte mi, že je zároveň tou nejdůležitější. Abyste se v komunitě prosadili, musíte mít co prosazovat – tedy nějaký produkt. Produkt představuje užitek, který publikum ze sledování vašeho obsahu má. Pokud si na internetu přejete uspět čistě proto, abyste na internetu byli úspěšní, což představuje váš užitek, stejně takhle sobecky přemýšlí i všichni lidé, kteří vás potenciálně sledují. Jde jim tedy o to, jaký užitek z vás mají oni.

Je třeba se zaměřit na to, co můžete nabídnout, co konkrétně lidé na vašem obsahu mohou sledovat. Troufnete si na to, že natolik dobře vypadáte nebo natolik dobře píšete nebo jsou vaše fotky natolik estetické? Buďte k sobě upřímní. Pokud jste pro to udělali vše a stále se nedaří, asi je konkurence v tomto odvětví příliš tvrdá – tedy že je spousta profilů, které jsou s vámi zvoleným produktem lepší než vy. To si neberte osobně a už vůbec to nepřipusťte k vašemu sebevědomí, ale je třeba se nespoléhat pouze na to, že jste milí a usměvaví, protože takových lidí je na internetu spousta.

Chápu, že je těžké hledat produkt, když vlastně nic neprodáváte. Chci říct – sociální sítě jsou už od podstaty tak nějak o něčem jiném. Uvědomte si ale, že lidé (kromě vaší maminky samozřejmě) vás nebudou sledovat jen proto, že vás mají prostě rádi, ale pro něco vědomého nebo podvědomého, co jim nabízíte a co je vaší hodnotou. Pokud jste specialisté v určitém oboru nebo máte nějaké hobby, sem tam je poskytněte. Ať už jde o specifický styl oblékání nebo rybaření, lidé, kteří mají tento zájem si vás oblíbí nejen pro vaši osobnost, ale hlavně pro užitek ze znalostí, které jim poskytujete. To je ta jednoduchá cesta.

Pokud vás nenapadá naprosto nic, o co se zajímáte nebo v čem vynikáte (přestože to tam určitě je) nebo se jednoduše nechcete věnovat něčemu takovému, musíte jako produkt prodat část sebe. Jste trochu potrhlí a rádi děláte věci, co by nikdo jiný nedělal. Nebo jste kreativní – kreslíte, zpíváte a lidem se zalíbí váš styl. Máte hezký zadek a nevadí vám ho po celém internetu vystavovat. Jste vtipní a dokážete své publikum zaručeně rozesmát

Ať už je to cokoli, lidé si z vašeho obsahu musí pokaždé něco odnést. To je pro úspěšný blog/instagram/YouTube kanál prokazatelně to nejdůležitější. Pro shrnutí jde vlastně o to zjistit si, čím jste publiku prospěšní a následně dodržovat zbytek tipů výše a už vám chybí jen ta tvrdá práce. Produkt musí být pokud možno jedinečný nebo nějak diferencovaný a hlavně kvalitní. Je jedno, jak úžasná bude vaše propagace, pokud nemáte kvalitní produkt, který pro vaše publikum něco znamená.

© Mamlena