Máte pocit, že vám život teče mezi prsty, že neovlivňujete chod věcí kolem sebe, že ztrácíte nebo jste už někdy dávno ztratili kontrolu nad tím, jakým směrem se váš život ubírá. Život je krátký a lidem trvá příliš mnoho let, aby si to uvědomili. Na konci si skóre každý počítá sám, rozjímáním nad tím, jestli žil podle svých představ nebo ne. A každý má v tom součtu jinou proměnnou.

Někdo tak na závěr bude počítat, jaké nasbíral za život jmění nebo kolik životů přivedl na svět. Někdo bude vzpomínat, kolik zemí procestoval, kolik zvířat nebo lidských životů zachránil, kolik napsal knih nebo namaloval obrazů, jaké zákony prosadil, kolika lidem dal vzdělání, střechu nad hlavou, dobrou náladu, svůj čas. Každý má jiné priority, předně by ale každý měl hledět na ty své. Není to vaše manželka či manžel, nejsou to vaši rodiče, ani vaše děti, ani bratr nebo sestra, ani šéf, sousedka, učitelka – Vy jste totiž ten, kdo si to sám sobě bude počítat, kdo sám sebe nakonec ohodnotí.

Až příliš často slýchávám od lidí mé generace (Millenials), že vlastně po ničem netouží, nepotřebují nic konkrétního a chtěli by být pouze šťastní, což je krásné, ne? Když se ale ptám: „Nejsi šťastný už teď?“ Odpoví, že ne. Štěstí stále hledají a nemohou najít. Kde je tedy štěstí? Babička mi do telefonu řekla, že:

„Štěstí začíná tam, kde končí neštěstí.“

Člověk by tedy pro dosažení štěstí musel nejdřív nějaké to neštěstí porazit. Tedy, pokud zprvu žiji v chudobě, následně si vydělám dostatek peněz a sociálně se zařadím do pěkné střední třídy, jsem šťastná, zvládla jsem to. A dál? Jak dlouho mi štěstí vydrží?

Tak dlouho, jak dlouho za to dokážu být vděčná. Tak dlouho, než se to stane samozřejmostí. Brzy mě to omrzí a budu si klást nové cíle. Znovu z nich budu šťastná pouze na chvíli, než je zase zastrčím do šuplíku a nikdy nevyndám. A budu se točit v kruhu závislá na chvilkovém štěstí a nikdy nebudu moci říct, že jsem opravdu šťastná, pouze, že: „dneska zrovna jo, protože jsem si koupila nové šaty.“

Pokračujte na další straně!