Víte, dříve v tomhle hrálo velkou roli náboženství. Když lidé každou neděli v kostele citují a zpívají, že jsou vděční za jídlo, co jí a za svět plný krás, ve kterém žijí, uvědomují si, že přestože se potýkají se spoustou překážek a neštěstí, vždy je, za co být vděčný a z čeho se radovat. Štěstí tak nepovažuju za něco, co přijde, co člověka potká, co člověk někde hledá a najde.

Štěstí není třeba hledat, má ho každý v sobě.

Je to naše vlastní volba, co vidíme, když se díváme na svět. Kolik z toho, co okolní svět do nás vtlouká, co po nás chce, vpustíme do našeho vnitřního světa, který je klidný, vyrovnaný, skromný a… šťastný.

Dnešní doba je dobou konzumní. Všechny nás šiškuje jako husy tím, co si máme koupit.

Chcete cvičit? Kupte si poukaz do fitka! Chcete se učit jazyky? Zapište se do naší jazykové školy! Musíte být cool! Kupte si nový iPhone! Cestovat? Jedině s naší cestovní kanceláří!

Světu vyhovuje, že jste nešťastní. Ve strachu se lépe rozděluje, vládne i lépe prodává. Zkuste místo okolí, začít poslouchat sami sebe. Co doopravdy potřebujete? Nebo co byste rádi?

Slyšela jsem příběhy lidí, kteří jednoho dne prodali dům, auto i nábytek a odstěhovali se na druhý konec světa k moři do chatky, lidí, kteří se po návštěvě Indie rozhodli seknout s kariérou a založit v Indii útulek pro toulavé pejsky, lidí, co nedokončili vysokou a šli sloužit armádě i lidí, kteří po 40 let každý den stavěli a zdokonalovali svůj dům vlastníma rukama.

A víte co? Tihle lidé jsou šťastní, dělají to, co dělat chtějí. Neohlíží se a jdou si za svým snem. Neslyší, jak jim lidé říkají, že je to přeci blbost a že to nezvládnou. Není ostuda převrátit všechno vzhůru nohama, věřit si a jít přímo, kam nos táhne. Ostuda je stěžovat si, vymlouvat se, že: „to přeci nemůžu“ a „co by na to řekli“ a nic s tím nedělat.

Maminka mi říkávala:

„Madlenko, jsi mladá, svět ti leží u nohou. Moře je ti po kotníky. Na co si vzpomeneš, to dokážeš!“

Je jedno jestli mladá nebo stará, šíšatá nebo kostrbatá. Tahle věta platí, pro každého.

Bez výjimky.

© Mamlena