Každý přeci ví, že cukr je hlavně ve sladkostech a že je nutné ho omezit především pokud chceme shodit nadbytečná kila.

A co když vám právě řeknu, že to není pravda?

Již od malička se potýkám se zdravotními problémy a až jako 23-letá můžu konečně prstem ukázat na viníka. Začalo to neustálým bojem se zácpami a krvácením z nosu, volně přešlo na zvracení, průjmy a pálení žáhy a skončilo problémy s krevním oběhem, nekončícími bolestmi břicha a nohou, ekzémem na nohou a obličeji, strmým úbytkem váhy, chronickými záněty močové soustavy, poruchami soustředění a únavou.

Byla jsem na všech možných vyšetřeních (vč. vyšetření refluxu pod narkózou), přešla na vegetariánskou stravu a vyloučila laktózu, česnek, cibuli, papriku a další dráždivé potraviny. V dospělosti se má maminka již začala obracet na alternativní medicínu – homeopatii, předražená vyšetření v hlavním městě. Něco pomohlo, něco ne. Nic se však nezdálo být 100 %ně účinné a já byla pořád spíš nemocná než zdravá.

Až rok nazad, můj přítel (který se výživou zabývá) vstoupil do mého života a zpozoroval, kolik cukru za den spotřebuji. Začal mi hrozit, že to vše způsobuje právě cukr a že ho musím ze svého jídelníčku úplně vyřadit.

Nevěřila jsem mu a brala to na lehkou váhu. Cukrovku nemám, postavou si to „můžu dovolit“ , jak mi asi cukr může škodit? Nemluvíme tady ale o cukrovce! Postupně jsem pochopila, že přílišně vysoká hladina cukru, která je zdraví škodlivá, ohrožuje každého z nás, což se vám v dnešním článku pokusím vysvětlit. Chci totiž všechny kolem sebe varovat, aby stejné utrpení potkalo co nejméně lidí.

Nejedná se pouze o dortíky, hrozba číhá hlavně tam, kde to nejméně čekáme.
Sex on the Beach drink

Jak poznám, že jím moc cukru?

Existuje nějaká bezpečná hranice cukru? Ano, podle výživových specialistů množství cukru má činit 10 % příjmu energie denně, vše pod touto hranicí je tedy bezpečné. Kolik je však 10 %? Pokud váš denní příjem činí 2000 kalorií, pak je 10 % zhruba 50 gramů neboli 10 čajových lžiček cukru denně.

To bohužel představuje např. půl litru Coca-Coly či Kofoly, litr sladkého či polosuchého šumivého vína, ale i miska oblíbených cereálií Nesquik v mléce či některé dostupné müsli tyčinky. Obvykle tedy běžně přesáhneme denní dávku cukru ještě předtím než ráno vyjdeme ze dveří.

Chápu, že se na mě teď tak nedůvěřivě díváte. Taky na ta čísla nevěřím. Co, však hovoří jasně jsou symptomy:

Neustálý hlad – vysoký krevní cukr zabraňuje glukóze při vstupu do buněk. Tělo proto nezískává dostatek energie a poptává další jídlo.

Únava – ze stejného důvodu má tělo nedostatečný příjem energie, kterou zároveň nesprávně skladuje a cítí se vyčerpaně.

Časté močení (nebo velké množství při močení) – při vysokém krevním cukru nedokáží ledviny šetřit vodu.

Sucho v ústech / neustálá žízeň – právě kvůli přílišné ztrátě vody, kterou tělo kvůli vysokému krevnímu cukru nedokáže zadržovat, si hypothalamus neustále říká o další tekutiny.

Hubnutí / neschopnost přibrat – to je způsobeno nedostatkem tekutin v těle, nedostatkem insulinu pro zpracování přijatého cukru a velkým množstvím moči (zatížením ledvin). Tělo kvůli těmto činnostem spaluje mnohem větší množství kalorií.

Záněty / Infekce (převážně pohlavní a vylučovací soustavy) – vysoký obsah cukru vytváří dobré podmínky pro rozmnožování kvasinek a bakterií, což vysvětluje infekce, zároveň může špatnou stravou dojít k ztenčení stěny tlustého střeva, ze které následně uniká střevní mikroflóra a v sousedící pohlavní a vylučovací soustavě vyvolává zánět (zánět se ale může objevit i kdekoli jinde).

Suchá kůže / Dermatologické problémy na nohou – Dehydratace způsobená vysokým krevním cukrem způsobuje vysychání kůže. Kožní problémy na nohou jsou známkou zužování tepen a špatného krevního oběhu nebo poškození nervů, které ovlivňuje potné žlázy a rozhodí rovnováhu „vodního zásobování“ kůže na nohou. Obojí způsobuje vysoká hladina cukru v krvi.

Nesoustředěnost – přestože cukr pro soustředěnost potřebujeme, vysoký krevní cukr naopak zabraňuje nejen vstřebávání energie z potravin, ale i přenosu energie do mozkových buněk. Mozek nemá dostatek energie na práci a to v důsledku zpomaluje naše myšlení a rozhodování.

Rozmazané vidění – další z důsledků dehydratace způsobené vysokým krevním cukrem. Buňky se zdeformují a oko ztrácí schopnost zaostřovat.

Špatná srážlivost krve / Dlouhá doba hojení ran – vzniká poškozením cév způsobeným nesprávným krevním oběhem a nedostatečným vyživováním tkáně.

Impotence / Snížená chuť k sexu – Erekce u mužů a naběhnutí klitorisu u žen vyžaduje správně fungující krevní oběh, zdravou nervovou soustavu a hormonální rovnováhu, čemuž vysoká hladina cukru v krvi brání. Pokud ještě přidáte časté záněty a infekce vylučovací nebo pohlavní soustavy, sex nepřichází v úvahu.

Podrážděnost – mozek je závislý na stabilním příjmu glukózy. Jeho nestabilní příjem energie vyústí v časté změny nálad a podrážděnost. Dalším faktorem také může být zabránění vstřebání chromu v těle, který je zodpovědný za vyrovnanou mysl.

Na další straně: Kde všude se cukr ukrývá? Proč firmy cukr v nezdravém množství používají? Existují zdravé cukry? Jak omezím příjem cukru? Vymizí jmenované symptomy pokud cukr omezím?