jezero Martiánez

Není divu, že jsou Kanárské ostrovy v očích mnohých rájem pro život. Svěží vzduch, palmy, pláže, blankytně modré moře, ale také treky, provoněné lesy laurisilva a pohled na hvězdy plující v Mléčné dráze definují toto místo jako vystřižené z knížky. I proto sem každoročně přilétají miliony turistů a to nejen v létě, ale hlavně v zimě, aby mráz přečkali hezky v teplíčku u moře.

Po pár návštěvách nejednoho napadne strávit zde všechny tři zimní měsíce – a co třeba celý rok? V posledních letech se stovky cizinců na Kanárské ostrovy i stěhují! Jedná se především o seniory (převážně z Evropy), kteří si rádi vychutnají důchod v teple na túře nebo po kolena v moři.

Stále si říkáte: „Proč ale Kanárské ostrovy? Na Zemi jsou přeci tisíce podobně krásných tropických míst!“

A co když vám řeknu, že:

  • Kanárské ostrovy jsou v Evropské Unii a tedy součástí Schengenského prostoru,
  • měnou Kanárských ostrovů je Euro a
  • byt zde seženete levněji než v Praze?

Ještě počkejte s tím balením kufrů! Nejdřív si přečtěte, jak na to.

Aktualizováno 12.2.2018 | 12:24

1. Co za dokumenty potřebuji?

Přestože jsou Kanárské ostrovy situované pouhých 100 km od pobřeží Afriky, spadají pod Španělské království a řídí se tak španělskou legislativou. Jsou tedy, jak již bylo zmíněno součástí Evropské Unie i Schengenského prostoru. Španělsko ale bohužel zatím (na rozdíl od ČR) neimplementovalo evropský občanský průkaz. Přestože sem tedy bez problémů na občanku vycestujete, k dalším právním úkonům ji zde prakticky použít nemůžete (přestože teoreticky ano). Kanárijci nechápou, s jakou kartičkou před nimi máváte a očekávají buď španělskou NIE kartu nebo cestovní pas.

Určitě si tedy v České republice zajistěte (a s sebou vezměte) cestovní pas, abyste se vyhnuli dohadování při podpisu nájemní smlouvy. Na ostrovech se vám dále bude hodit i při pronajmutí automobilu či jízdního kola. Cestovní pas nakonec požadují i na úřadech, přestože jsem si původně myslela, že tam jsou informovanější.

Španělský občanský průkaz cizince (Número de Identidad de Extranjero) neboli NIE kartu budete zcela bezvýhradně potřebovat pokud se rozhodnete nemovitost koupit. To platí i pro nákup automobilu, zřízení bankovního účtu či podpisu smlouvy s poskytovatelem internetu a telefonního čísla. Tuto kartu po vás budou požadovat i při zakládání „lítačky“ na autobus nebo při podpisu zaměstnanecké smlouvy (záleží o jakou firmu se jedná). Je tedy možné, že budete při dlouhodobém pobytu kartu NIE potřebovat.

Netřeba však NIE kartu zřizovat před odletem. Pro začátek si vystačíte s pasem a kartu si zařídíte dodatečně po přistání, protože se mimo území Španělska (např. na španělské ambasádě v Praze) NIE zařídit (vyjma důvodu dědictví a platby daní) nedá.

Pokračujte na další straně!