Puerto de la Cruz.

V překladu „Přístav Kříže“ je město na severu ostrova Tenerife, největšího a nejvyššího ostrova ze sedmi Kanárských ostrovů.
Na ploše 8,73 km čtverečních má pouze necelých 30 000 obyvatel. Spolu se sousedícím městem La Orotava představuje historicky první turistickou destinaci na Kanárech vůbec. Masivní většinou lidí, které v ulicích Puerta potkáte jsou tedy již od 15. století hlavně turisté. Oficiální statistiky hustoty zalidnění tak významně klamou. Turisté sem zprvu jezdili pro hobby jako botanika, klimatologie či geologie. Místo však následně proslulo jako zázrak pro lidské zdraví, a tak je od té doby navštěvováno především lidmi se zdravotními obtížemi.

Puerto je proto i přes jeho velké převýšení až neuvěřitelně bezbariérové. Doslova na každém rohu jsou ortopedická centra, masáže, obchody se zdravotními pomůckami a luxusní hospicy. K tomu se v průběhu minulého století v této oblasti rozmohl trend tzv. aktivní dovolené. Zdravý vzduch, moře a hornatý terén do Puerta láká miliony sportovců. Kluby tu nabízí nejen surfing (díky obrovským vlnám), ale také paragliding, potápění, trekking nebo jízdy na koni po okolí. I pokud nejste zrovna natolik aktivní sportovci, turistickou atrakcí pro rodinnou dovolenou je bezpochyby i jejich sledování. Od toho je tu pláž Martiánez, kde děti pravidelně piští nad trénujícími surfaři a přistáváním paraglidů.

Velkým lákadlem pro sportovce je navíc 3 718 metrů vysoký kráter aktivní sopky El Teide, pod kterým se rozkládá národní park El Teide (památka UNESCO). Ten je s extrémními výkyvy teplot během roku plný endemitů a vyrazíte na něj pohodlně autobusem z La Orotava, popř. si zaplatíte v Puerto de la Cruz výlet. O sopce vyjde samostatný článek v budoucnu. Puerto vyhnané turismem oplývá historií především v podobě krásných kostelů, které jsou neustále otevřeny veřejnosti a mše vedou v několika jazycích. Jejich architektura se liší od drobných kostelíků na pobřeží až po masivní anglikánské v Taoro.
V Puertu se nachází zoologická zahrada Loro Parque, která uvádí přehlídky kosatek a delfínů. Mimoto se můžete podívat i na tučňáky, lvy, lachtany, rejnoky, žraloky, krokodýli či gorily. Vyrazíte do ní buď pěšky nebo vláčkem přímo z pláže. Spolu se zoo je zde také botanická zahrada, která je pod širým nebem a nabízí k vidění obrovské množství tropických rostlin z celého světa: mohutné stromy s liánami, různé druhy banánovníků, leknínů i ananasy.
Celkově je město Puerto de la Cruz snad jedno z nejroztomilejších na světě. Domy jsou zde malinké, ulice malinké, obchůdky malinké. Jediné, co je tu velké je moře a palmy. Jakoby se tu čas zastavil, v obchodech jsou na pultech vedle nejnovějších mobilů také tlačítkové Alcately, obyvatelé kvůli horku tráví více času venku než doma. Přestože jsou to konzervativní Španělé, s masivní většinou lidí se zde domluvíte anglicky či německy. Tomu tak např. v sousedním La Orotava není.
Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska, spadají tak pod Evropskou Unii. Bez problémů zde vycestujete na občanku a voláte, smskujete i datlujete od června 2017 bez roamingu.
O kouzlu Puerta se můžete také přesvědčit v následujícím videu:
Nezapomeňte si přečíst také „Pronájem bytu na Kanárských ostrovech – Jak se vyhnout problémům„
© Mamlena
Comments
Trackbacks & Pingbacks
[…] Puerto de la Cruz, Tenerife […]
[…] ale snažila jsem se zůstat vzhůru. Sjeli jsme z dálnice a projeli kolem velkého nápisu PUERTO DE LA CRUZ, který byl vyskládaný nad Puertem po vzoru Hollywoodu. Zanedlouho nás Ángela tatínek vyklopil […]