Kanárijci mají nižší úroveň vzdělání, než je obvyklé v zemích jako Německo, Velká Británie a Česká republika. To je dáno hlavně tím, že do roku 1970 nebyla na Kanárských ostrovech povinná ani základní škola. Z tohoto důvodu nejsou starší Kanárijci (protože mladí již mají vzdělání podobné ČR) úplně zběhlí v právních systémech a v tom, jak smlouvy vlastně vůbec fungují. Jsou zvyklí smlouvat a dohodnout se na všem především ústně, následně jsou ale schopni domluvu porušit či vymáhat něco, co původně řekli, že vymáhat nebudou. Řídí se pravidlem: Jsme lidi, tak se přeci nějak dohodnem.

Kanárijci jsou však velmi ochotní smlouvu (a cokoli dalšího si vymyslíte) řešit a podepsat, často jsou schopni sehnat někoho povolanějšího, aby smlouvu sepsal (to vám ale pravděpodobně naúčtují, zkuste usmlouvat, abyste si tyto náklady rozdělili napůl). Mohou po vás požadovat tzv. nómina, hlavně pokud jste mladí. To je potvrzení o tom, že máte zaměstnání popř. že vaši rodiče mají zaměstnání a tedy budete schopni nájem platit. Pokud však působíte dostatečně sebevědomě, nakonec jsou schopni ustoupit i z toho. Kanárijci jsou tak hodní a dezorientovaní, až je mi to líto, jak zneužitelní jsou.

A proto je třeba dávat si místo Kanárijců mnohem větší pozor právě na cizince a Španěly z poloostrova, kteří zneužívají nevědomosti zdejších i turistů a jsou schopni namluvit vám neuvěřitelné hovadiny a nasázet závratně vysoké částky (z toho důvodu doporučuji než do realitky vůbec vkročíte analyzovat si ceny na Milanuncios). Protože realitní kanceláře zde vlastní z 99 % hlavně cizinci, nezapomeňte si důkladně pročíst smlouvu i prohlédnout byt z hlediska případných závad (a švábů) a pokud se vám cokoli nezdá, vycouvat ze dveří.

ostrov tenerife z letadla
Ostrov Tenerife, Kanárské ostrovy

Jen pro představu: stalo se nám, že po nás chtěli peníze i pouze za to, že jsme si po zavolání na inzerát šli s realitkou prohlédnout jeden byt a ten nakonec nechtěli. V takovém případě doporučuji zablokovat číslo (co vám nonstop volá a křičí na vás, ať zaplatíte) a dále neřešit.

Právo se ve Španělsku obchází mrknutím oka, neboť není dostatečně vymáháno (oproti ČR). Na ulici to s policií ani nehne, když vidí nelegálního prodejce, co před nimi nervózně balí kradené Luis Vuittonky. Nájem tedy budete v naprosté většině případů platit hotově (aby se pronajímatel vyhnul daním) a při hledání si můžete vyslechnout kdejaké habaďůry. Důležité je nenechat se obalamutit a nebát se, v případě, že vás nechtějí pustit, vyhrožovat soudem.

Většina lidí se tady při zmínění soudu dost zalekne (mnohem více než u nás) a přistoupí na legální podmínky nebo vás alespoň přestanou stíhat. Minimálně si uvědomí, že nejste hloupí a víte, že to, oč se snaží, je ilegální. K tomu je ale samozřejmě příhodné nastudovat, co legální ve Španělsku je a co už ne.

Doufám, že vám můj článek plný rad a zkušeností při hledání pronájmu na Kanárských ostrovech pomohl. Přeji hodně štěstí a krásný pobyt!

© Mamlena